Diétás tévhitek

2015-01-17 00:49:12 | Módosítva: 2015-01-24 20:34:38

Gyakori, hogy ilyen, és ehhez hasonló kérdéseket tesztek fel nekem, vagy a világhálón másoknak, mint a most soron következő néhány. Azért gyűjtöttem csokorba ezeket a tévhiteket, hogy tanuljatok belőle, s ne kövessétek el ezeket a hibákat, melyek azon kívül, hogy tejes mértékben megalapozatlanok, hátráltatják a fogyást, s veszélyeztetik az egészséget is.

"Ha csak, és kizárólag gyümölcsöt és zöldséget eszem két hétig, le fogok fogyni?"

Nem, ebből az étrendből épp az esszenciális zsírsavak és aminosavak hiányoznak, amelyek nem csak az egészségmegőrzéshez, a tónusos test kialakításához is szükségesek volnának. Ebben a cikkben leírtam, mit jelentenek az előbb említettek, s milyen élelmiszerekben találhatóak meg. Ebben a cikkben pedig útmutatást találsz az egészséges, folyamatosan fenntartható étrendhez, életmódhoz. Itt pedig szemléltetem, mi lesz, ha elveszíted az izmaidat. Ha valaki vegán/vegetairánus étrendet követ, az is lehet teljesértékű, azonban kiválóan kell tudni minden egyes elfogyasztott élelmiszer aminosav-profilját, fogy feltétlenül bevidd az esszenciálisakat, melyek nélkül nem tud működni a szervezeted. Ha azért gondoltál ilyen egyoldalú étrendre, mert attól félsz, a hús és a zsír hizlal, akkor el kell oszlassam a fejed felett lebegő fellegeket. Fehérjére feltétlenül szükséged van, diéta idején pedig többre is, mint egyébként. :) 

"Leadhatok másfél hét alatt tizenöt kilót, ha mostantól koplalok?"

Amellett, hogy már maga a kérdés is megdöbbent és el is keserít, egyértelműen nem a válaszom! Egy kiló zsír elvesztése 9000 kalória elégetését igényli. Egy kis matek következik. 15 kiló leadása 135000 kalória mínusz után következhet be. Használd a buksid! Ez számtanilag is lehetetlen amellett, hogy élettani korlátai is vannak. Ha nem az a célod, hogy úgy nézz ki, mint egy leeresztett gumimatrac, hanem szeretnél feszes combokat, formás feneket, "integetőizom" nélküli karokat, akkor ezt nem koplalással, hanem egészséges diétával és sporttal kell elérned. A koplalás le is lassítaná az anyagcserédet. Tudj arról is, hogy nem ugyanabba a kategóriába tartozik a meg nem evett kalória és a jó minőségű, megválogatott alapanyagokból származó, és sporttal elégetett kalória. Az már igen jó diétának számít, ha az eddigi szokásaidhoz képest 400-500 kalóriával kevesebbet eszel, de azt rostban gazdag, alacsony glikémiás indexű szénhidrátokból, jó minőségű zsírokból, megnövelt fehérjebevitel mellett,  és sportolsz 30-60 percet, amivel szintén égetsz némi kalóriát. Ezzel heti fél és egy kiló közti zsírtól lehet megszabadulni, ami kiváló eredménynek számít. Ne akard drasztikusan, egyik napról a másikra leadni a felesleget! A kialakulása is időigényes volt, s az, hogy megszabadulj tőle, szintén nem rövid idő alatt fog megtörténni! Tartós eredményt azonban csak így lehet elérni. Ha még nem tetted, olvasgass kicsit a cikkeim között!

"Jól tettem, hogy nem ettem semmit egész nap, csak 2 liter narancslevet ittam?"

Nagyon rossz dolgot műveltél a testeddel! Nem kapott semmi mást, csak cukrot! Minden nap kell enni fehérjét, zsírokat, rostokat, s kevés, jó minőségű szénhidrátot. Ha salátát ennél hússal vagy tojással vagy hallal, sokkal szebb eredményt érnél el. Önmagában nem elég, hogy kevés kalóriát eszel, a minősége is nagyon fontos! 

"Ha minden nap csinálok 4x25 felülést, le fog menni a hasamról a felesleg?"


Helyi zsírégetés sajnos nincs. A felesleg nem csak azokról a testrészeidről fog lemenni, amelyeket megdolgoztatsz, ugyanis genetikailag meghatározott, ki honnan fogy könnyebben, ahogyan az is, ki hova hízik először. Ez persze nem azt jelenti, hogy abba kell hagynod a sportot, mert megformálod, kidolgozod általa a tested és megnöveled az energiafelhasználásod, viszont nem elég kizárólag a felülésekre fókuszálni, hanem a teljes tested, minden izomcsoportod edzésébe kellene energiát fektetned.

"Ha teljes kiőrlésű lisztből, mézzel készítek palacsintát, bármennyit ehetek belőle?"

Sajnos nem. A teljes kiőrlésű liszt (és a zabliszt, barnarizsliszt, kölesliszt, egyéb gabonákból készült liszt...) ugyanúgy szénhidrátnak számítanak, még akkor is, ha gluténmentesek, rostosak, s egészségesebbek, mint a teljesen "kizsigerelt" búza fehérliszt. Tehát számolni kell velük. A méz sem alacsonyabb kalória- és szénhidráttartalmú élelmiszer, mint a kristálycukor, ami helyett alkalmazod. Itt írtam róla és más az édesítőszerekről. Mindig alaposan tájékozódj, mielőtt megeszel valamit! Nagyon sok diéta sikertelensége mögött áll az a tévhit, hogy az egészségesebb alapanyagok korlátlan mennyiségben fogyaszthatóak. Egyedül a minimális szénhidráttartalmú zöldségek (kígyóuborka, jégsaláta, fejes saláta) azok, amelyekből megehetnél egy kondérnyit, s nem híznál tőle. :)

"Diabetikus csokoládét eszem, az nem hizlal, csak fruktóz van benne"

Sokan gondolják a gyümölcsökről és a frutózzal (gyümölcscukorral) édesített élelmiszerekről, hogy nem hizlalnak, mivel "csak" frutóz van bennük. Azt kell mondanom, ez sajnos nem helytálló. Annak sem vagyok híve, hogy kizárjuk a gyümölcsöt étkezéseinkből. Egy kiegyensúlyozott étrendben helye van ennek a tápláléknak, viszont az erőteljes tévedés, hogy bármikor és bármennyit fogyaszthatsz belőle. A szervezet csak glükózként tudja hasznosítani, így a májnak át kell alakítania erre a formára. A feleslegesen bevitt mennyiség ugyanúgy zsírrá alakul, mintha kristálycukrot ennél. Ezért szoktam azt javasolni, hogy ne a késői órákban, estefelé fogyaszd, mikor már lefekvéshez készülsz, hanem akkor, mikor még aktív vagy, s biztosan felhasználod. A diabetikus csokoládékról is mondanék néhány dolgot. A diabetikus szócska nem azt jelöli, hogy diétás, hanem azt, hogy cukorbetegeknek készült. Nem feltétlen alacsonyabb a szénhidráttartalma. Mindig nézd meg, mivel édesítik. Ha fruktózost választasz, kicsit lassabban emeli meg a vércukorszintedet, aminek a májban való átalakulás az oka, azaz, hogy nem tud közvetlenül felhasználódni. Azonban tévedés azt gondolni, hogy nem hizlal. Ha feltétlenül csokoládéra vágysz, elkészítheted magad a cukormentes verziót. Természetesen ebből sem szabad bármennyit enni, s ha már az utolsó kilókat próbálod leadni, jobb elkerülni ezeket a kilengéseket. 

"Ma sportoltam másfél órát, ezért megjutalmazom magam valami finommal... Ha sportolok, bőven ehetek, igaz?"

Megfelelő diéta nélkül sokkal kevésbé látványos az eredmény, amit sporttal elérsz. Talán fog valamit érni, de korántsem annyit, mintha ezt tudatosan megtervezett, egészséges étrend mellett tennéd. Azt hiszem, szemléletes metafora lesz a következő. Képzeld el, ahogyan kitakarítod a lakást, minden csillog-villog, majd telehordod szeméttel, mindent szétszórsz, összekoszolsz. Már nem is látni, hogy előtte nagytakarítást végeztél. Az étkezés ugyanígy rányomja a bélyegét a küllemedre. Mint már sokszor mondtam, nem elegendő az energiamennyiséget (kalóriát) figyelembe venni, a minőség, tehát, hogy miből származik az a kalória, legalább annyira fontos. A következő fotó pedig  azt foglalja össze, egy-egy bűnözés eliminálásához mennyi burpeet (négyütemű fekvőtámaszt) kellene nyomnia egy 60 kilós személynek. Szerintem meggyőző!


"Heti egy csalónap belefér, ugye?"

Ha szép eredményt szeretnél, ne csalj minden héten! A külsőd átformálásához belül is változnod kell! Megszületett az elhatározás, hogy teszel magadért valamit. Légy elég erős ahhoz, hogy véghez is vidd! Ne arra fordítsd az energiáidat, hogy azon görcsölsz, mikről kell lemondanod, milyen ízek fognak hiányozni, hanem tanuld meg élvezni az adalékanyagoktól, finomított szénhidrátoktól mentes étkezéseket! Tele vagyok változatos receptekkel, nem lesz szükséged csalásra!

"Beleszámolom a csokit a napi kalóriabevitelembe. Így nem hizlal, ugye?"

Újfent a mennyiség kontra minőség témánál vagyunk. Nem kellene csokit enned. Hiába nem léped át a napi kalóriakeretedet vele, mégis cukrot és zsírt fogyasztasz általa. Ezeket pedig kisebb mennyiségben, s jobb minőségű forrásból kellene bevinned a szervezetedbe. Olyanokból, amelyek vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok, s nem üreg kalóriák. Az életmódváltásnak az is a része volna, hogy mértéket tarts, s ne fogyassz olyan élelmiszereket, amelyek a súlyfelesleget okozták. Ezek közt pedig a csokik élen járnak.

"Edzéssel a zsírt átdolgozom izommá..."

A zsír nem alakul izommá. Ha diétázol és növeled a fizikai aktivitásodat, akkor biológiai oxidáció útján elég, energia lesz belőle. Ha használod az izmaidat, azzal megformálod őket. Feszesebb leszel, mert csak az izmokat lehet majd látni, tapintani ott, ahol eddig zsír fedte. Azonban a két szövet nem egymásból következik. Az izom sem alakul zsírrá, ha valaki abbahagyja az edzést, hanem előbb leépül az izomzat, azután, a csökkent aktivitás miatt lerakódik némi zsír. 

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed a Fitt Konyhatündér Facebook oldalát, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Cserven Anita Gréta